KADEN

„V roce 1955 bylo založeno družstvo nazvané KOVODRUŽSTVO Náchod. Ústředí družstva bylo v Náchodě a provozovny, ve kterých se vyráběly hračky z potisknutého plechu, plastických hmot a kombinací potisknutého plechu a plastických hmot, byly v Semilech, Novém Hrádku, Ohnišově, Bystrém, Osečnici, Meziměstí a Benešově u Semil. V roce 1992 došlo k přejmenování družstva na KADEN, výrobní družstvo, Náchod. Od založení družstva v roce 1955 se k označování hraček používala výrobní značka ve tvaru dvou spojených kruhů a v nich vepsaných písmen K D N. Tato značka se používala přibližně do roku 1970-1972 av tomto období se začala používat nová výrobní značka, která má tvar dítěte klečícího u hračky. Tuto značku v nepatrně pozměněné podobě používá až do dnešní doby firma KADEN, s.r.o., Nový Hrádek. Kovodružstvo Náchod mělo od svého založení jako hlavní výrobní činnost výrobu mechanických hraček a mimo to jako doplňkovou činnost provádělo i montáže ústředního topení, výrobu kovového nábytku a od roku 1975 se zabývalo též elektronickou výrobou.

V roce 1994 se provozovny družstva KADEN Náchod rozdělily na jednotlivá s.r.o. a výrobou hraček se od této doby zabývají spojené provozovny Nový Hrádek a Ohnišov pod názvem KADEN, s.r.o., Nový Hrádek a dále se z původního družstva oddělil další výrobce firma KOVAP, výrobní družstvo, Náchod.“

Citován úryvek z knihy: KNÁPEK, Zdeněk; TITĚRA, Daniel. Rukověť sběratele hraček, katalog hraček. 1.vydání. Olomouc, nakladatelství Rubico, 2002. ISBN 80-85839-74-1.

 první typ loga  druhý typ loga  současný typ loga
 KDN logo 1 Kaden logo 2   Kaden logo současné 

Vývoj loga firmy KADEN

Dělení hraček Škoda od firmy KDN potažmo KADEN:

1. hračky na pohon setrvačníkovým strojkem auta v měřítku 1:20. Jednalo se o plastové hračky, v různých barevných provedení (kde barevnost byla vytvořena barevností plastu, ne lakem) vyráběly se tyto typy:

  • Škoda MB 1000 - plastová hračka, bez otevíracích částí
  • Škoda 1203 – plastová hračka s otevíracími zadními dveřmi a s oddělitelnou částí střechy (modifikace: mikrobus, provedení valník s plachtou, sanita, policie, VB, PO, spoje – modifikace se lišily doplňky jako je maják, siréna, anténa apod. ale i vybavení interiéru v zadní části – sedačky, lehátka apod.)
  • Škoda 120L – plastová hračka s otevíracím víkem kufru a kapotou motoru (modifikace: civilní verze, civilní verze s vozíkem, provedení policie, VB, PO, lékařská služba, spoje – tyto modely byly opatřeny doplňky na střeše jako je maják, anténa, svítilna a patřičnými polepy)

V průběhu let docházelo k různým inovacím zejména u Škody 1203 např. chromované nárazníky a přední mřížka byly nahrazeny černým plastem, změnila se podoba disků kol a u sanitky došlo např. k inovaci majáku apod. Postupně se měnil i potisk papírové krabice, v níž byly modely prodávány.

2. modely bez pohonu v měřítku 1:43

a) plastové hračky tzv. série „miniauto“ – do roku 1989 bez laku

  • 110R – různé barevné provedení, v průběhu let došlo k inovacím, chromované nárazníky nahrazeny černými plastovými, změněno provedení disků kol, změna barevné škály apod.
  • 100L – shodné jako 110R
  • 120L – první verze hračky měla širokou barevnou škálu a byla prodávána v papírové krabičce, po inovaci byla změněna barevná škála a modely byly dodávány na papírovém kartónku a zalisované v čiré fólii.
  • 136L FAVORIT – nejnovější hračka, narozdíl od předchozích modelů, které neměly otevírací části, šly u Favorita otevírat páté dveře od zavazadlového prostoru

Po roce 1989 firma Kaden vydala reedici těchto čtyř hraček v lakovaném provedení a v klasických vitrínových krabičkách. Podle dostupných informacích tato reedice byla vydána bez souhlasu Škoda Auto, a tak musela být brzy stažena z prodeje.

b) kovové modely v měřítku 1:43

Po spojení firmy Škoda s firmou Volkswagen se stal Kaden dvorním výrobcem modelů Škoda. U modelů byl změněn materiál karoserie z plastu na kov a zlepšena věrnost a tvarová přesnost modelů. Kvalita provedení se s každým dalším typem výrazně zlepšovala. Poslední model Škoda, který Kaden pro Škodu Auto vyrobil byla Škoda Superb, po té se stala dvorním výrobcem modelů Škoda firma Abrex. Těžko odhadnout jestli to bylo z ekonomických důvodů (kdy firma Abrex dokáže zajistit levnější výrobu v Číně) nebo jestli za tím stojí ztráta licencí a stop od firmy Škoda za neautorizovanou reedici plastových hraček.

Vyráběly se tyto typy:

  • Škoda Octavia, Octavia Combi – kovový model s otevíracími předními dveřmi, barevná škála shodná již s barevnou škálou skutečných aut. Modely taktéž dostupné v provedení Policie či WRC. Provedení tohoto modelu by šlo považovat za jakýsi přechodový stupeň mezi hračkou a modelem, řada detailů byla ještě nedotažena. Model bylo možné zakoupit i v provedení stavebnice
  • Škoda Fabia, Fabia Combi, Fabia Sedan – kovový model bez otevíracích částí, barevná škála shodná s barevnou škálou skutečných aut. Model byl velmi detailně a věrně proveden včetně interiéru. Taktéž v provedení policie u všech karosářských verzíc
  • Škoda Superb - kovový model bez otevíracích částí, barevná škála shodná s barevnou škálou skutečných aut. Model byl velmi detailně a věrně proveden včetně interiéru

FOTOGALERIE (zdroj: internet)

FOTOGALERIE

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

NOVINKY NA WEBU

29.11.2014-23:59

Vytvořen profil na Facebooku

1.4.2014-23:59

Nový design stránek - ještě probíhá vychytávání much.
Na základě férové nabídky webzdarma.cz stránky přešly na placený provoz a jsou tedy bez reklam...

14.3.2014-22:55

Spuštěn projekt "NOSTALGIE". Základní přehled hraček Škoda publikován, Postupně bude doplněno podroběnjší info.

Poslední komentáře

Počitadlo

[CNW:Counter]

KONTAKT

paganini(at)cbox.cz